Implantologia

Odbudowa utraconych zębów jest niezmiernie ważna dla całego organizmu. Brak zęba to nie tylko problem estetyczny- może on pociągać za sobą poważne konsekwencje (dziąsła oraz kość tracą podparcie, co prowadzi do ich zaniku, dochodzi do przeciążenia zębów sąsiednich, zęby sąsiednie przemieszczają się, co może prowadzić do zaburzeń zgryzowych, sprzyja rozwojowi próchnicy i paradontozy, zaburzeniu ulega symetria uśmiechu oraz proporcje twarzy, zapadają się wargi i policzki przez co twarz nabiera starszego wyglądu, mogą pojawić się problemy trawienne). Nie odkładaj leczenia- im dłuższy czas upływa od usunięcia zęba, tym większe zmiany zachodzą w jamie ustnej. Brak zęba może pociągać za sobą skutki groźniejsze niż Ci się wydaje.

Implantacja (wszczepienie) jest to śródtkankowe wprowadzenie materiału (implantu) celem stworzenia warunków dla protetycznej rekonstrukcji uzębienia, rehabilitacji narządu żucia, poprawy funkcji, estetyki oraz uniknięcia procesów resorbcji kości.

Wskazaniami do implantacji są:

 

Tytan – materiał z którego najczęściej wykonywane są implanty. Jest on biozgodny . Oznacza to, że jest obojętny dla naszego organizmu, nie wywołuje reakcji immunologicznej. Zabieg implantacji wykonuje się w znieczuleniu miejscowym ( w większości taki rodzaj znieczulania jest wystarczający). Polega on na nacięciu dziąsła na szczycie wyrostka , następnie na odwarstwieniu dziąsła odsłaniając w ten sposób kość.  Kolejnym etapem jest wykonanie odpowiedniej szerokości oraz głębokości otworu  w którym umieścimy implant. Prawidłowo wykonany zabieg wiąże się z minimalnym ryzykiem powikłań. W 97% zabiegi kończą się powodzeniem.

Bardzo ważny jest po zabiegu proces gojenia który może trwać od 6 tygodnia nawet do 12 miesięcy. Jeżeli cała procedura zakończy się powodzeniem możemy następnie przystąpić do końcowego etapu. Do wprowadzonego implantu przykręcamy łącznik (element pośredni łączący implant z konstrukcją naddziąsłową).