Endodoncja

Dział stomatologii zajmujący się leczeniem stanów zapalnych miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Zapalenie miazgi w początkowej fazie jest możliwe do wyleczenia i przejawia się tzw. ćmieniem zęba, następnie ząb zaczyna się robić coraz bardziej wrażliwy na bodźce – np. na zmiany temperatur lub słodkie posiłki. W przypadku braku leczenia zachowawczego na tym etapie, zapalenie miazgi wkracza w  nieodwracalny  stan- objawia się to silnymi, samoistnymi bólami zęba i koniecznością leczenia endodontycznego.

Stan zapalny pojawia się gdy do miazgi dostaną się bakterie. Najczęściej w wyniku procesu próchnicowego twardych tkanek zęba , starcia patologicznego zębów , urazów zębów ( złamań korony) . Proces ten może przebiegać w stanie ostrym lub przewlekłym. Jeśli stan jest ostry pojawia sie bół , obrzęk oraz pulsowanie. Stan przewlekły prowadzi do powstania zmian okołowierzchołkowych – proces długotrwały może być zupełnie bezobjawowy.

Nowoczesna endodoncja opiera się na cyfrowych rentgenach , czyli diagnostyce radiologicznej , urządzeniach do opracowywania i pomiaru długości korzenia ( endometry) , urządzenia do wypełnienia kanałów , praca w powiększeniu ( mikroskop). Wszystkie wymienione urządzenia są na wyposażeniu naszych gabinetów.